Marta Czechowska-Bieluga
Maria Curie-Skłodowska University in Lublin. Faculty of Education and Psychology Poland
Publikacje naukowe: autorka 3 monografii autorskich, 2 monografii współautorskich, redaktorka 5 prac oraz ponad 40 artykułów naukowych głównie z zakresu psychopedagogicznych uwarunkowań jakości życia, funkcjonowania jednostki na rynku pracy i pracy socjalnej.
Doświadczenie w zakresie pracy naukowo-dydaktycznej i organizacyjnej:
2016–2019 – współautorka i kierownik merytoryczny projektu dydaktycznego finansowanego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z programu POWER pt. „Od aspiranta pracy socjalnej do pracownika socjalnego”, zakładającego realizację studiów I i II stopnia na kierunku praca socjalna dla osób zatrudnionych na stanowisku aspirant pracy socjalnej.
2012–2014 – współautorka i kierownik merytoryczny dwuletniego projektu dydaktycznego pod nazwą „Podnoszenie kwalifikacji zawodowych pracowników pomocy i integracji społecznej”, wysoko ocenionego i sfinansowanego przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej o łącznej wartości 1 038 618 zł. Grant został oceniony najwyżej (uzyskał I miejsce) ze wszystkich ofert złożonych przez uczelnie z całej Polski. W ramach projektu opracowano program studiów niestacjonarnych na kierunku praca socjalna (studia II stopnia). Autorka koncepcji studiów podyplomowych i kierownik studiów podyplomowych z zakresu interwencja kryzysowa w pracy socjalnej.
2009–2013 – współautorka i kierownik merytoryczny ministerialnego czteroletniego projektu dydaktycznego pt. „Uniwersytet otwarty na jutro”, który uzyskał dofinansowanie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego i był realizowany przez Wydział Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet IV, Szkolnictwo wyższe i nauka, Działanie 4.1 „Wzmocnienie i rozwój potencjału dydaktycznego uczelni oraz zwiększenie liczby absolwentów kierunków o kluczowym znaczeniu dla gospodarki opartej na wiedzy”, Poddziałanie 4.1.1 „Wzmocnienie potencjału dydaktycznego uczelni” (z liczbą punktów 91/100) o łącznej wartości 2 227 049 zł. Projekt obejmował uruchomienie: studiów licencjackich I stopnia na kierunku praca socjalna, studiów II stopnia (magisterskich) na kierunku pedagogika (specjalność pomoc społeczna i praca socjalna), studiów podyplomowych z zakresu interwencja kryzysowa w pracy socjalnej oraz menedżer instytucji pomocy społecznej.
2010–2012 – zatrudniona na stanowisku ewaluatora projektu międzynarodowego „Windows of Opportunities”, realizowanego przez Polski Czerwony Krzyż z siedzibą w Warszawie we współpracy z Duńskim Czerwonym Krzyżem z siedzibą w Kopenhadze oraz Fundacją Velux z siedzibą w Danii.
1.10.2009–31.12.2011 – powołana na stanowisko kierownika studiów magisterskich na kierunku pedagogika, specjalność: pomoc społeczna i praca socjalna, Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie, Wydział Pedagogiki i Psychologii (studia funkcjonujące w ramach projektu finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego).
2009 – pełniąca funkcję głównego wykonawcy grantu naukowego Komitetu Badań Naukowych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (nr grantu: 2000/H03/2007/32) na temat „Społeczne kompetencje osób pracujących i bezrobotnych”.
Od 2009 r. do chwili obecnej – pełnienie funkcji eksperta ds. merytorycznej oceny projektów w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju działającym przy Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego w Warszawie.
W latach 2008–2009 zastępca Koordynatora Wydziału Pedagogiki i Psychologii ds. Projektów Unijnych, a do 2010 –. kierownik studiów podyplomowych z zakresu doradztwa ds. kształcenia i rozwoju zasobów ludzkich. Od 2009 r. (do 2011 r.) pełniła funkcję Pełnomocnika Dziekana ds. Praktyk Studenckich, regulując zasady odbywania praktyk. Wielokrotnie pełniła funkcję opiekuna praktyk oraz sekretarza i przewodniczącego Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej. Ukończyła wiele kursów głównie z zakresu funkcjonowania jednostki na rynku pracy.
Pozostałe doświadczenie:
1. Czynny udział w kilkunastu konferencjach krajowych i międzynarodowych w kraju i za granicą, pełnienie funkcji sekretarza.
2. Pełnienie funkcji sekretarza i członka komisji habilitacyjnych w przewodach habilitacyjnych (2015 r.). Członek kilku zespołów funkcjonujących w UMCS, m.in. Wydziałowego Zespołu ds. promocji Wydziału PiP UMCS, Zespołu Programowego ds. kierunku praca socjalna, członek ds. angielskich wersji sylabusów, członek Uczelnianej Komisji ds. Wyborów Rektora.
3. Laureatka nagrody I stopnia (zespołowej) Rektora UMCS za szczególne osiągnięcia naukowe w roku akademickim 2010/2011 oraz nagrody indywidualnej III stopnia Rektora UMCS za wyróżniającą się pracę na rzecz uczelni w roku akademickim 2012/2013.